خبرهاشاعرانشاعران معاصر

یار محمد اسدپور

شاعر موج ناب خوزستانی

یار محمد اسدپور

شاعر موج ناب خوزستانی

یارمحمد اسدپور شاعر، شاعر موج ناب، چند روز پس از سکته مغزی و بستری شدن در بیمارستانی در مسجد سلیمان، در ۱۳ فروردین ۱۴۰۱، در سن ۷۱ سالگی درگذشت.

یارمحمد اسدپور در سال ۱۳۳۰ در مسجدسلیمان متولد شد. او به همراه هرمز علی‌پور، آریا آریاپور، سیدعلی صالحی، مجید فروتن و سیروس رادمنش از شاعران مطرح موج ناب در سال‌های ۱۳۵۵–۱۳۵۷ شناخته می‌شود. از آثار اسدپور می‌توان به مجموعه شعرهای «بر سینه سنگ‌ها و بر سنگ‌ها نام‌ها»، «مکاشفه در باغ سوکیاس» و «گلو تاریک از صدای دنیاست» اشاره کرد.
یارمحمد اسدپور شاعر، در سال ۱۳۳۰ در مسجدسلیمان متولد شد و از خود، مجموعه شعرهای «بر سینه سنگ‌ها و بر سنگ‌ها نام‌ها»، «مکاشفه در باغ سوکیاس» و «گلو تاریک از صدای دنیاست» را به یادگار گذاشت.

این شاعر موج ناب که از چند روز گذشته بر اثر سکته مغزی در بیمارستان ۲۲ بهمن مسجدسلیمان بستری بود، ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۱) درگذشت.
از اوایل سال ۱۳۵۰ وارد عرصه ادبیات و شعر شد و در سال ۱۳۶۰ اولين مجموعه شعر خود با نام «برسينه سنگها،بر سنگها نامها» را به چاپ رساند

در سال ۱۳۵۵ به نوعي سرايش شعر در کنار سيروس رادمنش، آريا آرياپور، سيدعلي صالحي و هرمزعلي پور دست یافت و از بنیانگذاران شعر موج ناب است. منوچهر آتشی رسما عنوان «موج ناب» را بر اشعارشان گذاشت و براي پنج نفره شان ويژه نامه هايي بچاپ رساند و اين سبك به تدريج در سراسر ميهن ادب پرورمان گسترش يافت.

موج شعر ناب، در دهه ۵۰ خورشیدی به راه افتاد که از شاعران به نام آن می‌توان از هرمز علی‌پور، آریا آریاپور، سیدعلی صالحی، یارمحمد اسدپور، مجید فروتن و سیروس رادمنش یاد کرد که بیشتر آن‌ها از اهالی مسجد سلیمان یا دیگر شهرهای شمال خوزستان بودند. این موج ادبی دیری نپایید و سال ۱۳۵۷، به خاموشی گرایید.
ابراهیم ناصری، شاعر و از نزدیکان این شاعر، دراین‌باره گفت: «این مراسم در ساعت ۹ تا ۱۱ روز دوشنبه (۱۵ فروردین‌ماه ۱۴۰۱) برگزار خواهد شد.»

او همچنین در خصوص جزئیات مکان تشییع پیکر اسدپور گفت که به دلیل وجود نداشتن قطعه هنرمندان در شهر مسجدسلیمان، از مدت‌ها قبل پیگیر ایجاد چنین فضایی برای خاکسپاری چهره‌های فرهنگی و هنری این شهر بوده‌اند و حالا برای خاکسپاری پیکر یارمحمد اسدپور، مراحل نهایی این کار در حال انجام است و با موافقت شهردار، فرماندار و رئیس اداره ارشاد مسجدسلیمان، در روز یکشنبه (۱۴ فروردین) این کار به انجام خواهد رسید.

به گفته ناصری، دو مکان (بهشت زهرای چهاربیشه و قبرستان قدیمی کلگه زرّی) برای ایجاد قطعه هنرمندان مسجدسلیمان پیشنهاد شده است که در روز یکشنبه به صورت نهایی تصویب خواهد شد.

ابراهیم ناصری همچنین از برگزاری مراسم یادبودی برای یارمحمد اسدپور در روز پنج‌شنبه (۱۸ فروردین‌ ۱۴۰۱) در کتابفروشی بامداد مسجدسلیمان خبر داد.

نمونه اشعار :

سنجاق که نگرفته ای از گیسو!
بادافشامی کند
تار تا تار
و در باد می روی
با سبدی از نان ارمنی
و سنجاقی که
به دست من افتاده ست
به راه و
دوان از پی تو می آیم!
تا باغ سوکیاس
که آرام ، آرام
باغ سوکیاس
تاریک می شود!

*****

«این زندگی
بر گرده‌های کوچک کودکی ماند
که از صبحی سنگین می‌گذرد
این زندگی
چونان تبسم مردی است
که گره از ابروان می‌گشاید…
(یارمحمد اسدپور)

*****
شعر پریمرگ !

پریمرگ شدمش…
که ماندم و…
رخسار برافروختم…
به مرگ !…
سخت است !…
جدایی ها !…
جداشدن از این باغ…
نام این کودک
درختی که امسال کاشتی
بوسه بر
دستان کار
دوری از این زن
اطاق
کتاب
چقدر ببینم این سوزش را
چشم از اقبال ما برداشته می شود
باهمه جاهائ خالی !
گویی طلسم از مفرغ داری
به سطح این خط چپ !
و این جدایی بزرگ
با آنچه دوست داشتی
با او که گفت ولطف دارد
حتا این چشم درشتی که
پریوار صداش می زدی
نه ! نه !
نمی شد از یاد برد
این پریمرگ !

یارمحمد اسدپور

مدیر کانون شاعران معاصر، شاعر و ترانه سرا و گردآورنده کتاب برگزیده سیمرغ شعر (شاعران برگزیده سراسر کشور) فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی در رشته ادبیات فارسی

مشاهده بیشتر
کتاب پرواز نهنگ ها مجموعه اشعار سپید عبدالله محمدزاده سامانلو برای خرید کتاب و واریز باشماره 09902034931 و یا پنل چت در سایت پیام بدهید

عبدالله محمدزاده سامانلو

مدیر کانون شاعران معاصر، شاعر و ترانه سرا و گردآورنده کتاب برگزیده سیمرغ شعر (شاعران برگزیده سراسر کشور) فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی در رشته ادبیات فارسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
شروع گفتگو
1
نیاز به راهنمایی دارید؟
Scan the code
سلام
چنانچه سوالی دارید با ما در واتساپ در ارتباط باشید