بانک کتابخبرهامعرفی کتاب

معرفی کتاب

چگونه کتابمان را معرفی کنیم؟

معرفی کتاب از مهمترین اقداماتی است که شاعران و نویسندگان باید به آن توجه داشته باشند. این مرحله در واقع پس از چاپ کتاب باید انجام شود و نحوه انجام آن اهمیت بسیاری دارد. کانون شاعران معاصر در این زمینه حمایت های ویژه ای از نویسندگان و شاعران به عمل می‌آورد. اگر قصد معرفی کتاب خود در یکی از بزرگترین اجتماع نویسندگان و شاعران را دارید کافیست با مشاوران ما در تماس باشید.

تماس با ما

شماره تماس: 

۰۹۹۰۲۰۳۴۹۳۱
۰۹۳۶۲۰۴۵۱۳۵

شماره واتساپ:

۰۹۹۰۲۰۳۴۹۳۱

خدمات ما در معرفی کتاب

ما در کانون شاعران معاصر در زمینه معرفی کتاب قصد داریم تا از تمام نویسندگان و شاعران در حوزه ادبیات، علوم انسانی، هنر و … که مرحله چاپ را گذرانده و قصد معرفی کتاب خود را به عموم مردم و دیگر نویسندگان را دارند حمایت های ویژه ای به عمل آوریم.

ادبیات را میتوان یکی از بزرگتربن بخش‌های مطالعه و حوزه نویسندگی دانست که شامل شعر و شاعری،داستان، تحقیقات و مقالات ادبی و … است. ادبیات فارسی از دیرباز در دسترس علاقه مندان بوده است و ادبیات کلاسیک ما نیز یکی از کهن ترین ادبیات جهان به شمار میرود.

ادبیات کلاسیک ما بیش از 1000 سال قدمت در شعر فارسی به صورت مکتوب دارد و زمینه هایی همچون کتاب ادبی، تذکره، داستان آیینی، کتاب های مقدس، تاریخی و … باعث شده ادبیات فارسی پر بار شود.

همانگونه که از نام کانون برمی آید هدف ما تمرکز بر ادبیات معاصر بوده که به معرفی کتاب و مولفین آن‌ها بپردازیم. ما در این زمینه تا حد امکان مطالب مفیدی را در اختیار کاربران قرار میدهیم تا در شناخت کتاب و مطالعه آن تاثیرگدار باشد.

در زمینه معرفی کتاب مراکز بسیاری وجود دارد که هدفشان فروش کتاب بوده و نگاه ادبی به موضوع ندارند. با این وجود در کانون شاعران معاصر هدف حمایت از نویسندگان حوزه ادبیات و کموک به اعتلای ادبیات است.

نحوه معرفی کتاب در کانون به چه شکل است؟

معرفی کتاب در کانون شاعران معاصر عموما به دو صورت انجام می‌شود. این دو مورد عبارتند از:

 1. با انتخاب کارشناسان کانون می باشد که کتاب‌ها آماده و بعد از تهیه مطالب بارگذاری و معرفی می شوند.
 2. مراجعه نویسندگان و شاعران در حوزه ادبیات می باشد که جهت معرفی کتابشان شرایط خاصی وجود دارد که ابتدا اثرشان بررسی شده و در صورتی که شاعر هستند، اشعار مورد بررسی قرار می گیرند و در صورت تایید با دریافت هزینه کتاب معرفی میگردد. نحوه تایید و هزینه در بخش ثبت نام به صورت کامل توضیح داده شده است.

مراحل معرفی کتاب

در زمینه معرفی کتاب باید مواردی را درنظر داشته باشیم و در خصوص آنها مطالبی بنویسیم. این موارد عبارتند از:

 • نام کتاب
 • نام نویسنده، ویراستار، (مترجم) و معرفی کوتاه
 • سال چاپ و نام نشر، تعداد صفحات و قیمت
 • توضیحاتی در موضوع کتاب
 • رابطه این کتاب با کتاب های هم موضوع
 • این کتاب چگونه به خواننده کمک می‌کند
 • کلمات و عبارات کلیدی یا نقشه ذهنی
 • چند پاره از کتاب
 • عکس با کیفیت از پشت و روی جلد
 • جشن رونمایی و گفتگو در خصوص کتاب
 • هزینه های معرفی کتاب

تاثیر نام در معرفی کتاب

نام کتاب باید گیرا و جذاب باشد تا در نگاه اول بتواند خواننده را جذب خود کند. لازم است نام کتاب حتما نوشته شود و اگر توضیحاتی اضافی در کنار اسم کتاب هست حتما ذکر شود تا خواننده کتاب متوجه آن بشود.

اهمیت اسامی در معرفی کتاب

نام نویسنده کتاب به صورت بیستی انجام شود و چنانچه کتاب ویراستاری شده نام ویراستار آن نیز باید اعلام شود. در صورتی که کتاب ترجمه شده است، باید نام مترجم آن کتاب ذکر گردد. این امر موجب معرفی هرچه بهتر نویسنده و مترجم میگردد و مخاطبین نیز بیشتر با آثارشان آشنا خواهند شد.

مشخصات لازم در معرفی کتاب

به منظور معرفی کتاب به صورت اصولی و مناسب لازم است تا برخی از مشخصات کتاب در صفحات اولیه آن ذکر گردد. به عنوان نمونه میتوان به یکی از کتاب های چاپ شده در کانون اشاره کرد:

 • کتاب برگزیده سیمرغ شعر جلد 5
 • گردآورنده : عبدالله محمدزاده سامانلو
 • ویراستار : عبدالله محمدزاده سامانلو
 • طراح و صفحه آرا : عبدالله محمدزاده سامانلو
 • ناشر : بید
 • سال و نوبت چاپ : 1400 – اول 130 صفحه
 • شمارگان : ۱۰۰۰ نسخه
 • شابک : 1-68-7910-622-978
 • قیمت : 60000 تومان

توضیحاتی در موضوع کتاب

یکی از مهمترین بخش ها که تاثیر فراوانی در معرفی کتاب دارد ارائه توضیحاتی در خصوص موضوع کتاب می باشد که بایستی موضع کتاب را کم و بیش توضیح دهد. به طور مثال نگاهی داشته باشیم به توضیحات کتاب سیمرغ:

” کتاب سیمرغ شعر کتابی است که با هدف معرفی شاعران معاصر که اشعار آنان از طرف طرف کارشناسان کانون شاعران معاصر مورد تایید بوده و همچنین از بین بیش از 200 شاعر از سرتاسر ایران انتخاب شده است و شامل بیست شاعر در 130 صفحه می باشد که این کتاب جداگانه با موضوع غزل معاصر و یا شعر سپید معاصر و معرفی شاعران با عکس و بیوگرافی کوتاه اقدام به چاپ نموده است و این کتاب بعداز چاپ در دسترس شاعران حاضر در کتاب و دیگر علاقه مندان قرار گرفته است .

کتاب سیمرغ شعر در بخش غزلیات و در انتخاب غزل ها به نکات مهمی دقت کرده است که تازگی غزل در موضوع و سوژه انتخابی، زبان شعری و انتخاب کلمات به روز و همچنین اصطلاحات علمی و روزمره و نگاه نو به عصر معاصر و شرایط زندگی و مسایل اجتماعی و مشکلات مردم و جامعه و حتی در ساختار و فرم شعری در تصویر سازی ها و هنر سرودن نوآوری داشته اند می باشد .”

داشتن توضیحاتی اینچنینی موجب معرفی هرچه بهتر کتاب به مخاطبین میگردد.

اهمیت رابطه با کتاب های هم موضوع در معرفی کتاب

دانستن رابطه یک کتاب با کتاب‌های دیگر مستلزم دانش و آگاهی و مطالعه زیاد در یک زمینه خاص می باشد که یک کتابخوان خوب می تواند کتاب ها را با هم مقایسه کند و در مورد آنها صحبت کند و یا مطلبی بنویسد و این ویژگی باعث می شود تا حتی مطالبی کامل تر و دقیق تر و تاثیرگذارتر آماده نماید.

با این کار مخاطب هم اشنایی بیشتر به مطالب کتاب پیدا می کند و همچنین اگر مطالب کتاب برجسته و تازه و نو باشدمخاطب با علاقه مندی بیشتر مطالعه خواهد کرد .

آیا کتاب به مخاطب کمکی می‌کند؟

نکته قابل توجه این است که باید بدانید چه چیز را چطور بنویسید تا بتوانید با مردم و عامه کتاب‌خوان‌ها ارتباط برقرار کنید. در حقیقت مشکل خیلی از نویسندگان این است که برای سایر نویسندگان می‌نویسیند نه برای عموم مردم.

کلمات و عبارات کلیدی یا نقشه ذهنی

هر نویسنده ای هدفی دارد و انگیزه ای برای نوشتن، پس می توانیم نقشه ذهنی نویسنده را با مطالب و کلمات و عباراتی که بیشتر تاکید می نماید و یا حتی کلماتی که بیشتر تکرار کرده است و یا بیشتر روی آنها مانور داده به انگیزه نویسنده و و به نکات و بخش های ارزشمند کتاب پی ببریم.

چند پاره از کتاب

در معرفی کتاب آوردن چند مطلب به‌ صورت پارگراف از بخش های مهم خیلی ضروری و تاثیرگذار است و یا کتاب اگر شعر باشد با انتخاب چند شعر خوب و برجسته می توانیم مخاطب را شیفته کتاب نماییم.

تاثیر تصویر روی جلد در معرفی کتاب

جلد کتاب از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که بعد از نام کتاب و نام نویسنده (اگر نویسنده شناخته شده نباشد) طرح جلد  کتاب باعث جذب مخاطب می شود البته این مورد بیشتر به قبل از چاپ کتاب بستگی دارد ولی در معرفی کتاب داشتن عکس از پشت و روی جلد با طرح تبلیغی خوب لازم است .

برگزاری جشن رونمایی جهت معرفی کتاب

معمولا در جشن رونمایی از کتاب، از شخصیت های هنری و فرهنگی و چهره های سیاسی از وزیر و نماینده مجلس تا اقوام و بستگان نویسنده و ناشر و مترجم نیز حضور دارند. برگزاری چنین آیینی برای انتشار یک کتاب به خودی خود کاری بسیار خوب است اما کمتر در چنین نشستی به هدف اصلی برپایی آن توجه می شود.
رونمایی یک کتاب کاری پسندیده و برای مخاطبان جالب توجه است زیرا آنها می توانند درباره کتابی که قرار است بزودی مورد استفاده قرار گیرد، اطلاعات لازم را بدست آورند، اطلاعاتی که هویت این کالای فرهنگی را پدیدار می کند.

به همین دلیل جشن امضا و رونمایی ممکن است ، خیلی تیراژ کتاب را جابه‌ جا نکند و تاثیری بر گسترش کتاب‌ خوانی نداشته باشد. قبل از هرکاری باید فکر کنید، چطور بنویسیم که مخاطب اشتیاق داشته باشد کارمان را دنبال کند و مدام منتظر باشد که کتاب ما منتشر شود.

با همه این تفاسیر رونمایی کتاب عامل اصلی در موفقیت و معرفی کتاب به عموم نیست. چرا که امروزه اکثر رونمایی ها و جشن های امضای کتاب فرمالیته و نمایشی بوده و نهایتا در حد 50 تا 100 نفر نیز بازدید ندارد.

هزینه های معرفی کتاب

در خصوص معرفی کتاب به جز کسانی که کتابشان توسط کانون شاعران معاصر چاپ شده است و یک تبلیغ رایگان به صورت معرفی کتاب دارند دیگر دوستان برای معرفی کتاب، معرفی شاعر،گفتگوی اختصاصی باشاعر یا نویسنده و نقد و بررسی در مورد کتاب و یا اثر نویسنده توسط منتقد معتبر شامل هزینه می باشد.

خدمات هزینه (تومان) توضیحات
معرفی کتاب 100/000 توضیحات در خصوص کتاب، عکس باکیفیت از پشت و روی جلد
معرفی شاعر 100/000 بیوگرافی کامل،رزومه ادبی،کتابها و عکس از شاعر حداقل 10 خط
گفتگوی اختصاصی 100/000 پاسخ به مجموعه سوالات ما در خصوص شاعر یا نویسنده و کتاب
نقد و بررسی کتاب 100/000 نقد بررسی کتاب و اثر شاعر یا نویسنده از طرف منتقد معتبر

 

 

مدیر کانون شاعران معاصر، شاعر و ترانه سرا و گردآورنده کتاب برگزیده سیمرغ شعر (شاعران برگزیده سراسر کشور) فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی در رشته ادبیات فارسی

مشاهده بیشتر
کتاب پرواز نهنگ ها مجموعه اشعار سپید عبدالله محمدزاده سامانلو برای خرید کتاب و واریز باشماره 09902034931 و یا پنل چت در سایت پیام بدهید

عبدالله محمدزاده سامانلو

مدیر کانون شاعران معاصر، شاعر و ترانه سرا و گردآورنده کتاب برگزیده سیمرغ شعر (شاعران برگزیده سراسر کشور) فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی در رشته ادبیات فارسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
شروع گفتگو
1
نیاز به راهنمایی دارید؟
Scan the code
سلام
چنانچه سوالی دارید با ما در واتساپ در ارتباط باشید